Narzedzia

Narzędzia

Większość nas gdy decydowała się by zacząć samodzielnie wykonywać muszki stawała przed nie lada dylematem ile i jakie narzedzia zakupić oraz z jakiego pułapu cenowego.
W obecnych czasach wybór mamy ogromny i jedynie zasobność portfela ogranicza nasz wybór.Musimy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto na początek zakupić narzędzia najwyższej klasy czy na start wziąć coś ekonomicznego i z czasem jak będziemy wsiąkać coraz bardziej będziemy rozbudowywać nasz warsztat.Rozważając podejście ekonomiczne niestety kupujemy przeważnie narzędzia niskiej jakości które mogą doprowadzać do frustracji i niekiedy do zniechęcenia,wymieniając z czasem na lepsze możemy też mieć problem z odsprzedażą. Są narzędzia które już na początku warto zakupić jak najlepsze bo to bezpośrednio przełoży się na jakość naszej pracy jak i naszych muszek, a jakie to narzędzia przeczytacie w opisie poniżej.

Imadełko

Imadełko to podstawa warsztatu bez której poprostu nie da wykonywać muszek.To tu właśnie jakość idzie w parze z ceną,i na nim nie warto oszczędzać bo im wyższej jakości tym trwalsze ono będzie oraz będzie dysponowało udogodnieniami w pracy.
Podstawą każdego imadłą są szczęki w które łapie się i zaciska haczyk.
Istotne jest w szczególności to z jakiej stali są zrobione i jak zachartowane,W droższych modelach mamy pewność że są wykonane z odpowiedniej stali i odpowiednio zachartowane, niestety w bardzo tanich jest to loteria.Dla przykładu podam że na pierwszym moim imadle zrobiłem 200/300 much i na szczękach były już widoczne efekty zaciskania haczyka (nigdy nie mocujmy zbyt płytko przy samych krawędziach szczęk haczyków bo to najbardziej niszczy szczęki zarówno w tańszych jak i droższych imadełkach) natomiast na moim obecnym imadle zrobiłem około 3 tysięcy much i na szczękach nie widać żadnych śladów pracy a co ciekawsze to imadło okupiłem od innego flytiera który już też na nim wcześniej pracował i nie wiem ile on zdążył wykonać muszek!

Imadełko (Zacisk)


Przeglądając oferty sprzedaży zauważymy że różna imadła mają różnie rozwiązane sposoby zacisku, dla nas na początek nie ma to większego znaczenia ważne by pewnie trzymał nieruchomo haczyk w dużym zakresie rozmiaru.

Imadełko (Nacięcie w szczękach)

Od rodzaj zacisku w imadełku ważniejsza i bardziej przydatna będzie funkcja rotary czyli obrót haczyka w okół własnej osi oraz wewnętrzne nafrezowanie półokrągłego rowka w szczękach pod większe haczyki wtedy nie potrzebna nam duża siła zacisku(gdyż pamiętajmy że im większy haczyk a w szczególności o dłuższym trzonku tym łatwiej go ruszyć w imadełku).

Imadełko (Ramię do odwieszania bobinki)

 

Bardzo przydatną rzeczą pomagającą nam w kręceniu jest odciąg na którym odwieszamy bobinkę w czasie pracy,jeżeli nie ma go przy imadle które zakupiliśmy można je samemu wykonać kształtująć odpowiednio kawałek aluminiowego pręta lub drutu.

Bobinka (Nawijarka)

 

Główne narzędzie w warsztacie,to za pomocą niej mocujemy materiały do trzonka haczyka.Jakość wykonania rurki czy to metalowej czy ceramicznej musi
być najwyższa.Niestety jakość tanich z metalową końcówką bobinek ne jest zadawalająca w szczególności gdy ma służyć głównie do pracy nicią.

Bobinka (Rodzaje)

 

Bobinki możemy podzielić tak w skrócie trzy rodzaje: Metalowe,ceramiczne oraz metalowe zakończone ceramicznym koralikiem.

Bobinka (Końcówki)

 

Każda ma swoje jakieś tam wady czy zalety, w metalowych główną zaletą jest cena przez co można zakupić większą ilość i mieć do flosów drutów lamet czy innych materiałów, ale bywają problemy z ucinaniem gdy zastosujemy nici.
Ceramiczne w praktyce są bez wad praca nimi jest komfortowa i mamy pewnośc że w najmniej oczekiwanym momencie nie utnie nam nici,tu właśnie napiszę o czym wspominałem na początku by na tym elemencie nie oszczędzać i zakupić ceramiczną bobinkę jako pierwszą,zaoszczędzi nam to dużo nerwów.
Na rynku obecnie mamy dość ciekawy wybór ceramicznych bobinek od świetnych ale bardzo drogich C&F po jakieś tanie "no name", ja polecam natomiast bobinki Tiemco jakość bezdyskusyjna i cena do przełknięcia.
Został nam nam jeszcze trzeci typ jakby połączenie dwóch opisanych powyżej. W praktyce spisują się dobrze jedynie  należy zwrócić uwagę na to by końcówka z koralikiem nie była zbyt gruba w stosunku do wielkości haczyka oraz by mocowanie koralika nie miało nierówności i zadziorów.Na zdjęciu poniżej ceramiczne końcówki bobinek Tiemco i pośrodku z ceramicznym koralikiem Stonfo.

Bobinka (Napinacz)

 

Bobinki mogą różnić się jeszcze sposobem mocowania i napinania nici,tradycyjny stosowany najczęściej sposób to dwa wyprofliowane druty zakończone kulkami lub innymi uchwytami które ściskają szpulkę swą sprężystością,inny sposób oferowany w bobinkach Stonfo czy Rite Bobbin to nakrętka z mikro gwintem którą reguluje sie siłę docisku szpulki.

Norzyczki

 

Kolejny nieodzowny element naszego warsztatu.Na sam początek powinny wystarczyć jedne uniwersalne ale z bardzo ostrymi końcówkami.
Przyszłosciowo proponowałbym zaopatrzyć się w conajmniej dwie sztuki nożyczek, przy czym jedne z micro końcówkami oraz jedne zdłuższymi ostrzami do przycinania sierści i
innych twardszych materiałow.Z lepszych nożyczek oferowanych na rynku i do tego dedykowanych do flytyingu są nożyczki sygnowane Dr.Slick.
W lepszych nożyczkach znajdziemy takie ulepszenia jak wolframowe ostrza mało podatne na stępienie oraz ząbkowane ostrza zapobiegające przesuwaniu się materiału podczas cięcia.
Firma ta zresztą oferuje również inny asortyment narzędzi potrzebnych nam do wiązania muszek.

 

Hair Stacker

 

Bardzo prosty w obsłudze przyrząd do wyrównywania różnych sierści,niezastąpiony przy wiązaniu skrzydełek oraz muddlerowych główek.
Praca hair stackerem polega na uderzeniu nim parokrotnie o twardą powierzchnę z uciętą i włożoną uprzednio sierścią aż do zrównania się końcówek sierści.
Podobnie jak inne narzędzia tak i stackery oferowane są przez różne firmy wykonane z różnych materiałow począwszy od egzotycznego drewna po stal nierdzewną z udogodnieniami typu przeźroczyste wstawki by móc zobaczyć efekt naszego ubijania sierści.
Polecam normalny zwykły mosiężny czy aluminiowy stacker średniej wielkości a obsłuży wszystkie muchy no może z wyjątkiem szczupakowych,czy z przeznaczeniem na tajmienia.

Finisher

 

Przyrząd do zakańczania naszych muszek i wykonywania ładnych i zgrabnych główek.Można go używać również do wiązania tułowików do jętek majowych gdzie przyrządem tym tworzymy segmetacje tułowia.
Prawda jest taka że na początku trezeba troszkę potrenować z finisherem by załapać o co w tym chodzi i nabrać wprawy,w sklepach dostaniemy różne typy finisherów i każdego z osobna trzeba się nauczyć mimo że są bardzo podobne do siebie.
Half hitch też rodzaj wiązadełka składający się z kawałka mosioądzu z nawierconym otworem i stożkowatą końcówką które stosuje się do robienia półwęzłów i zakańczania w muszkach gdzie nachodzi na głowkę sierść lub jeżynka.

Half hitch

 

Tak wygląda to wiązadełko.

Uchwyt do jeżynek

 

Kolejny element naszej układanki bez której niemoglibysmy się obejść w szczególności gdy byśmy chcieli wiązać jakąś suchą muszkę z jeżynką wykonaną z pióra z kapki koguta.
Przyrząd własnie do chwytania i nawijania piórek czy innych materiałow na trzonek haczyka.Nieoceniony gdy wiążemy bardzo małe muszki i mamy do dyspozycji bardzo krótkie piórka.
Mamy do dyspozycji zwykłe wykonane z spreżystego drutu z spłaszczonymi końcówkami oraz z obrotowym przegubem.
Przy zwykłych metalowych końcówkach proponuję dodatkowo założyć kawałek gumki lub rurki termokurczliwej gdyż ta operacja powoduje mniejsze ucinanie i wysówanie piórka z uchwytu.

Dubbing Twister

 

Użyteczny przyrząd do skręcania dubbingu między dwoma nitkami,super sprawa w przygotowywaniu tułowików czy główek.
Tu wystarczy nam najprostszy mosiężny "bączek"

Szpikulec

 

Zastosowanie głównie do nakładania lakieru na główkę czy przekłówania oczka,może służyć do wydłubywania dubbingu w np.kiełżach.

Szczotka do wyczesywania dubbingu

 

Można wykonać samemu z patyczka i kawałka "rzepu" z pasmanteri,świetnie też się sprawdza rzep do mocowania wędzisk Dragona który naklejamy na kawałek rurki (środkowy na zdjęciu)

Świetną szczególnie do większych muszek ale niestety dość drogą jest szczoteczka z szpikulcem marki C&F 

Igła do dubbingu

 

Igła o specjalnej końcówce powodująca wyciąganie dubbingu na zewnątrz muszki, narzędzie raczej mało używane skutacznie zastępywane szpikulcem igłą do nanoszenia lakieru/szelaku.

Fur Rake

 

Czyli grzebyki do wyczesywania podczerstku w różnego radzajach sierści,pomocne przed użyciem Hair stackera,można kupić za niewielkie pieniądze w sklepach kosmetycznych.

Przyrząd do nawlekania

 

Bardzo pomocne narzędzie którym w chwilkę przewleczemy nić czy inny materiał przez rurkę bobinki, lepiej kupić najtańszy i najprostszy taki przyrząd niż się męczyć z przewlekaniem, szczególnie polecany osobą które mają słaby wzrok.

Magic Tool

 

Super sprawa w przygotowywaniu jeżynek z innych materiałów takich jak CDC czy sierść zająca. Bardzo łatwo nim przygotujemy sobie sierść na tułowiki czy główki streamerów.

Stojak pod narzędzia

 

By zorganizować te wszystkie narzędzia proponuję zaopatrzyć się w stojak.

Lecz nie warto go kupować a lepiej udać się do jakiegoś znajomego stolarza i poprosić o kawałek drewnianego klocka o wymiarach 16cm na 10cm i grubości minimum 4cm i ponawiercać odpowiedniej średnicy otwory w które później powkładamy narzędzia które w czasie pracy  zawsze będą pod ręką.

Wykonując go samodzielnie dostosujemy go dokładnie pod siebie i pod odpowiednią ilość narzędzi.