Skrzydełka

Przy pracy z większością materiałów muchowych staramy się uzyskać jak najbardziej zbliżone do oryginału efekty.


66
Dążymy by nóżki ogonki były jak najwierniejsze oryginałowi zarówno kształtem jak i kolorem.
Nie inaczej odbywa się to gdy szukamy odpowiednich skrzydełek gdyż materiały powszechnie stosowane takie jak CDC czy sierść sarny nie zawsze wyglądają i pasują w wykonywanej muszce.


14


Więc producenci materiałów muchowych nie próżnują i zaopatrują w gotowe podobne do naturalnych imitacje skrzydełek różnych latających (i nie tylko) owadów.


 55


Ja po raz pierwszy z imitacją gotowych skrzydełek spotkałem się parę lat temu gdy na próbę kupiłem skrzydełka chruścików sygnowaną znakiem Tiemco.


1


Efekt wizualny dość ciekawy ale w praktyce okazały się troszeczkę ciężkawe i chruścik po paru przepuszczeniach zamieniał się w łódź podwodną,
przy wykonywaniu chruścików dobrze było dać jakiś wyporny materiał w konstrukcji tułowia oraz dość gęstą jeżynkę a same skrzydełka najlepiej było z tyłu skleić w łódkę tak by po położeniu na wodzie tworzyła się poduszka powietrzna.


8


Troszkę chrustów na tych skrzydełkach udało mi się popełnić ale z efektami nie za bardzo.


9

Niestety wszystkie skrzydełka należało samemu wyciąć nożyczkami i skleić je ze sobą co do łatwych nie należało,jako plus to że kupując arkusz mamy różne rozmiary od razu.


2


W późniejszym czasie gdy szykowałem zestawik much na Łupawę nabyłem bardzo realistyczne skrzydełka do wiązania jętek marki J:son&Co w dwóch rozmiarach dużym 22-24mm i małym 10-12mm.


3

Efekt wizualny piękny ale jętki wiązane z wykorzystaniem tych większych skrzydełek strasznie furkotały w czasie wymachów, po prostu folia w tych skrzydełkach jest bardzo cieniutka co doprowadza do takiego efektu.


10

Te 10-12mm skrzydełka ze względu na swą mniejszą powierzchnię nie są aż tak podatne na furkoczenie ale i tak folia jest troszeczkę za cienka .


4

Pogniecione w czasie łowienia czy po braniu pstrąga praktycznie prawie nie do rozprostowania.


Wyglądają bardzo realistycznie co pokazały mi pstrągi na Łupawie zbierając jętki bez najmniejszych podejrzeń.


25
Jeszcze jeden minusik bo niestety podobnie jak w Tiemco skrzydełka też musimy samemu sobie wyciąć z tej delikatnej folii co nie jest takie łatwe.


Tak że skrzydełka do much pokazowych bardziej do pudełeczka i gablotki,aczkolwiek jeżeli nam nie będzie przeszkadzał dźwięk lecącej jętki możemy łowić.


Ciekawie wyglądały jętki gdy namokły i kleiły się skrzydełkami do wody jak spenty.


Link do JsonSwedenInne skrzydełka które stosowałem przy wiązaniu jętek były od Serbskiego Hemingway`sa.


5

Jętki wykonane z zastosowaniem tych skrzydełek również skuteczne bo pstrągi również się nabierały jak i dobrze wyglądające.


11

W skrzydełka mimo ładnego kształtu i wyglądu starającego się nawiązać do natury czuć jednak bardziej niż w poprzednich sztuczność.


6


Skrzydełka są już wycięte wystarczy jedynie oddzielić je od foli na którą są jakby naklejone.


7

Możemy je dostać w trzech rozmiarach małym,średnim i dużym stosowany przeze mnie który ma wielkość 22mm wysokości oraz w 5 kolorach.
Są wykonane ze znacznie grubszej zarazem sztywniejszej folii która nie jest tak podatna na zniszczenie,oraz zdecydowanie łatwiej jest ją rozprostować.Także zdecydowanie bardziej nadające się do łowienia niż poprzednie.
Firma ma w sprzedaży również całą gamę rożnych skrzydełek do chrustów jętek czy widelnic,posiada również gotowe korpusy pod jętki czy elementy do budowy nimf.


Link do strony Hemingway`sOd tamtej pory co pewien czas staram się kupić i sprawdzić coś nowego.Jak widać wiązałem muszki ze skrzydełkami J:son&Co czy Hemingway`s ale efekty czy to wizualne czy praktyczne nie zawsze szły tak jakbyśmy sobie życzyli tak to bywa niestety.
Ostatnio wpadłem na ebayu na skrzydełka Josepha Ludkina pod nazwą Reel Wings.


Link do strony Reel Wings


15

Od razu wiedziałem że to jest to,bo z tymi skrzydełkami co prawda już się spotkałem dwa lata temu w muszce którą dostałem nad brzegami Łupawy.


16


Pamiętam że już wtedy zastanawiałem się gdzie dostać takie piękne i realistyczne skrzydełka,jak widać musiałem poczekać te dwa lata by wpadły mi w ręce a myślę że warto będzie.
Skrzydełka już są wycięte więc odpada kłopot z symetrycznym i dokładnym wycinaniem.


17


Upwingi mamy w trzech wielkościach i w podziale na spinner i dun gdzie występuje różnica w kolorze bo spinnery są półprzeźroczyste a duny są matowe wpadające w szaro matowy kolor.


18

Mi osobiście bardziej podoba się ten półprzeźroczysty kolor jakiś taki bardziej naturalny się przynajmniej wydaje chociaż wiadomo że skrzydełka w dunach są właśnie takie matowe.


Duny są jakby wykonane z delikatniejszej folii co może mieć wpływ na trwałość.


Mamy też do dyspozycji w ofercie inne rodzaje skrzydełek takie jak Ant wings (przeźroczyste), Caenis (matowe) czy skrzydełka do wiązania Daddy long legs.


19

 


20

 


21


Muszki wiązane z wykorzystaniem tych skrzydełek wyglądają naprawdę rewelacyjnie aż się chce kręcić ;) 


Joseph Ludkin Reel Wings Spinner


88

 


22


W kończącym się sezonie i nadchodzącym postaram się dokładnie je przetestować na Polskich i Angielskich rybkach a zebrane informacje co do trwałości i zachowania zamieszczę jako aktualizacja w tym temacie.

Komentarze:
Dodaj komentarz:
*
*

* pola wymagane